anemones in red (Sofia 2012)

anemonsinred

Anemones In Red
The sea anemones are organisms dwelling in Earth’s oceans from tropical to polar waters. They have reached solid growth in its development and its distribution. With its incredible beauty they cannot be matched anywhere around the world. Like all the living creatures, during their life cycle they fight for their survival in a delicate and relaxed way. Having reached a great variety and widespread distribution the anemones can usually be found in shallow waters. These are organisms who in their structure have gathered the variety of multiple colors. The anemones containing red are the ones likely to disappear from this world.

If you take a look at the nature, in most cases the multi color creatures represent dangerous and venomous organisms. That is precisely how the anemones state in a vivid manner that they are untouchable and anyone should stay away from them. From a philosophical point of view, they are some of the organisms with the most naturally fluid movement, merging with the motion of the waves. Mostly they lead a life based on their perceptions (sensations). It is accepted that they are the most sensitive and loyal to the nature organisms. During the high and low tides of the sea, like a fluttering sail, their tentacles change from color to color. In case of a stormy sea, they wave together with the rough waters and when they calm, the anemones calm down too. When the ocean is polluted, the anemones lose their color and die. This hyper sensitivity of theirs gives us the possibility to realize that the water is contaminated.

My main idea in this research was to present the unique beauty of anemones as an artistic discipline. At the same time I tried to find the most pleasant to the human eye two red colors “Uranium and Copper Red” which is very hard to achieve in the glass technology.

click here for the online catalog

anemonsinred1
anemon in red
untitledIVa
untitled IV
aqua red2
aqua red
sulcata
anemon sulcata
anemon vase4
anemon vase
untitled6a
untitled VI
armoniosamente7
anemoniosamente
eye3
the eye of the anemon
luola7
luola
wildanemons4
wild anemons
traum5
traum
untitled1b
untitled I
mystery1
mystery
untitled2c
untitled II
twin15
twin anemon
redanemon1
red anemon
lebender stein4
laben stain
hargneux2
untitled V
untitledIIIe
untitled III
moonx7
moon
bloodpool
blood pool
brokencap
broken cap
costilla7URAN
costica
hargneux4
hargneus

Kızıl Anemonlar
Deniz anemonları tropik sulardan kutuplara kadar uzanan, yeryüzü okyanuslarının nüfusunda ciddi bir oran oluşturmuş, eşsiz güzellikleriyle dünyada başka bir benzeri bulunmayan organizmalardır. Ömürleri boyunca tıpkı dünyamız gibi kendini korumaya çalışan narin ve sakin bir yapıda huzurlu bir yaşam sürerler. Oldukça geniş bir çeşitliliğe sahip olan bu canlılar genellikle sığ sularda bulunurlar. Renk skalasındaki renklerin neredeyse tamamını bünyelerinde barındıra bilen muhteşem güzellikte canlılardır. Özellikle kırmızı rengi taşıyan anemonlar dünyada nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan cinstir.

Doğada çok renk barındıran canlılara bakarsanız bu renkler birçok koşulda tehlikeyi ve zehri temsil eder. Anemonlar kendisine dokunulmamasını ve uzak durulması gerektiğini en güzel görsellikle anlatan bir sanata sahip olan canlılardır. Yaşantılarına felsefik açıdan bakıldığında dünyanın en doğal hareketi olan dalga hareketiyle birlikte yaşadıklarını görürsünüz. Anemon tüm yaşantısı boyunca onun en önemli özelliği olan algılama olgusu ile yaşar. Doğaya olan sadakati ile dünyanın en hassas canlısı olduğu düşünülmektedir. Denizin gelgit dalgaları ile sanki rüzgarda dalgalanan bir perde gibi renkten renge geçen dokunaç ve uzurlara sahiplerdir. Duyarlı anemon bir insanın hırs ve doymak bilmeyen açlıklarından uzak okyanusun sert dalgaları ile savrulur ve sakinleşmesiyle dinlenir. Okyanusun hastalanması ile renklerini kaybeder ve kısa zamanda ölür. Bu narinlikleriyle okyanusların sıkıntısını bizlere ilk anlatan canlılardan biridir.

Anemonların bu eşsiz güzelliklerini sanatsal bir disiplinde anlatarak onları yaşam alanlarından alıp öldürmeden sergileyebilmek bu çalışmamda ulaşmak istediğim ilk hedefimdi. Ayrıca Cam teknolojisinde elde edilmesi oldukça zor olan iki kırmızı rengi “Uranyum ve Bakır kırmızılarını” çalışmalarımda kullanarak. İnsan gözünün görebildiği gerçek ton değerlerine en yakın kırmızıyı elde etmeye çalıştım.

elektronik sergi kataloğunu görmek için buraya basınız